Rekuperacja to potoczne określenie dla nawiewno-wywiewnej wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Podstawowym zadaniem rekuperacji jest wymuszony proces wymiany powietrza w pomieszczeniach, czyli przede wszystkim wentylacja, w którą dodatkowo wprzęgnięto odzysk ciepła.

Nawiewanie/wywiewanie powietrza przebiega równocześnie i pozostaje pod pełną kontrolą użytkownika. Za wymianę ciepła odpowiada rekuperator – serce i rozum sytemu rekuperacji.

Rekuperator wyposażony jest w dwa wentylatory –jeden zasysa powietrze z zewnątrz i tłoczy je do pomieszczeń –drugi odpowiedzialny jest za wyciąganie powietrza z wewnątrz i „wypchnięcie” go na zewnątrz budynku.

  • Odzysk ciepła do 95%95%
  • Komfort i zdrowie dzięki świeżemu powietrzu 24h/doba100%
  • Oszczędność kosztów ogrzewania do 40%40%
  • Mniej bakterii i pyłków100%

Dlaczego Rekuperacja?

Usuwanie zanieczyszczeń pyłowych

Usuwanie dwutlenek węgla i nawiewanie świeżego powietrza

Usuwanie nadmiaru pary wodnej

Brak zjawiska niedomiar tlenu

Świeże powietrze to synonim komfortu. Długotrwałe przebywanie w zamkniętych, źle lub w ogóle nie wentylowanych pomieszczeniach sprawi, że zacznie nam doskwierać nadmierne nagromadzenie dwutlenku węgla, wilgoci, zaduch czy nieprzyjemne zapachy. Nowo wybudowany dom jest dodatkowo znacznie nasycony związkami chemicznymi wydzielanymi przez parujące lakiery, kleje, farby i inne wyposażenie. Warto więc również z tego powodu zadbać o sprawnie działający układ oddechowy naszego domu. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem stanowi idealne antidotum dla takich zjawisk.

Dlaczego rekuperacja zamiast grawitacji?

Prawidłowo działający system wentylacji powinien „pracować” bezustannie. Niestety w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie zawsze udaje się spełnić warunki konieczne do prawidłowej wymiany powietrza. Podstawowe, techniczne, warunki zapewniające funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej to:

  1. Swobodny przepływ powietrza pomiędzy kominem lub/i wywiewnikiem dachowym a rozszczelnieniem skorupy budynku np. przez zamontowane w oknach nawiewniki lub nieszczelności wynikające z niedbalstwa wykonawcy np. stolarki okiennej czy innych prac budowlanych.
  2. Warunki atmosferyczne, tzn.: siła wiatru i temperatura -  im wyższa siła wiatru tym intensywniejsza wentylacja, im wyższa różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku tym intensywniejsza praca wentylacji. UWAGA!! W skrajnym przypadku w okresie letnim przy wyrównanym poziomie temperatury wewnątrz i na zewnątrz, wentylacja grawitacyjna może w ogóle nie działać nawet przy szeroko otwartych oknach. W zimie natomiast, przy znaczącej różnicy temperatur, będzie pracować nazbyt intensywnie, co niestety wpłynie na wysokie koszty ogrzewania z uwagi na konieczność podgrzania, napływającego w dużym tempie, zimnego powietrza. Siła ciągu w kominie wentylacyjnym jest wywoływana przez różnicę gęstości powietrza ciepłego i zimnego.

Straty ciepła budynku przypadające na wentylację grawitacyjną sięgają aż 55 %, a dziś dobrej klasy rekuperator jest w stanie odzyskać nawet 95% ciepła „zawartego” w wywiewanym powietrzu! W przypadku wentylacji grawitacyjnej odzysk ciepła w ogóle nie występuje, a wytworzone ciepło jest bezpowrotnie tracone.

Zapraszam do kontaktu w celu oszacowania Państwa potrzeb i przedstawienia oferty